DLACZEGO KOLOR MA…

Categories Biznes

DLACZEGO KOLOR MA ZNACZENIE
BLIZZARD i CD PROJEKT inni od Black Lives Matter.

Siema w ognisty piątek!

Przy okazji ostatnich newsów o Cyberpunku Internet znowu dymi, a Wykop oficjalnie się pali

Z powodu burzliwej sytuacji w USA wiele marek postanowiło heroicznie zawiesić premierę produktu, odwołać konferencje czy zmienić plan wydawniczy. Tak jak gdyby niepojawienie się nowego patcha w grze miało pomóc ludziom po tej czy tamtej stronie barykady. Polskie piekiełko ma w tym swoje 3 grosze. Twórcy Cyberpunk poparli BLM i odwołali nowy pokaz z gry argumentują, że to, co się dzieje w stanach jest ważniejsze. Internet wybuchł, z Wykopem w samym epicentrum chwieje się w posadach.

KILKA KOMENTARZY Z WYKOPU

Byli niepoprawni politycznie, ale wszystko, co dobre się kiedyś kończy. Piękne gry stworzyliście

Początek upadku ?? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież CDP to kolejny zwykły moloch, tylko że polaczkom mokro bo BOLSKIE

Po co komu Cyberpunk2077 skoro można wyjść na ulice i doświadczyć cyberunku na własnej skórze.

Internet wydał wyrok, preordery odwołane, a Cyberpunka już prawdziwy Polak nie kupi. Niedługo prezydent podpisze ustawę i nie będzie można wypuszczać gry o androidach bez licencji.

POWÓD JEST INNY

W zaistniałych okolicznościach pokaz Cyberpunka byłby po prostu niezauważony. Zwróćmy uwagę, że wszystkie większe wzmianki o tej grze publikowały wszystkie media i to nie tylko branżowe. Gdy objawił się Keanu pokazywali go nawet w dziennikach, a o sukcesie gry z nad Wisły, której jeszcze nie ma trąbili wszyscy. Za każdym razem, gdy pojawiał się nowy materiał napędzający sprzedaż CYBERPUNKA opinia publiczna należała do REDÓW.

Kto wie, co chcieli pokazać tym razem?

Może Harrison Ford w grze, jako Blade Runner? Może Cybertuck z Elonem na drogach Night City? Kto wie, tak czy inaczej byłby to news który doprowadziłby do orgazmu wielu fanów i znowu zachęcał do kupowania preorderów.

Niestety… głównym tematem mediów jest aktualnie BLM i w takich warunkach rozbuchanej promocji prowadzić się nie da. Co zatem się da? Nacisnąć guzik buntu z okazji BLM i ogłosić, że przenosimy pokaz, dlatego bo wspieramy ideę, a nie w obawie, że ludzie by nas przeoczyli, bo USA się pali. Dodatkowo jak zauważył @slums filia odpowiedzialna za promocję Cyberpunka jest w Los Angeles, gdzie aktualnie nie jest za wesoło.

Firmy podobnie jak politycy przy burzliwych sprawach starają się głosić poglądy. Liczy się szum, a to co mówią to sprawa drugorzędna. Pomimo hejtu części fanów z postawy REDÓW akcje CD PROJECT po tej akcji nie spadły i firma ma się dobrze.

Spotkałem się z głosami, że normalna firma powinna produkować i nie mieć poglądów, ale kłóci to się z podstawowym modelem public relations, zwłaszcza mając takie narzędzia do budowania propag… wizerunku jak obecne media społecznościowe. Większość firm, w ten czy inny sposób wychodzi poza ramy działalności. Wspiera te albo inne opcje polityczne, poglądy, idee, ruchy religijne czy dotyczące walki o prawa danej orientacji.

CHŁODNA KALKULACJA

Angażowanie się w konkretne sytuacje to nie popieranie tej czy tamtej strony wyrachowanie i gra na typie klienta, który kieruje się emocjami. Na takiego najłatwiej wpłynąć. Każdego dnia, duże marki zbierają big data na temat setek tysięcy swoich klientów. Gromadzą dane, analizują, grupy docelowe mają bardzo ściśle podzielone i skatalogowane wiedzą jak i czym, w kogo uderzyć. Mikro targerting ma wpływać na szczegółowe grupki i robi to bardzo dobrze, jeśli się ma odpowiednio dobrane narzędzia i właściwe fundusze.

W 2018 Newsweek opisał głośną aferę związaną z Cambridge Analytica i tym, jak akcja miała pomóc Trupmowi, zdaniem wielu dzięki temu wygrał wybory.

Firma zebrała dane 50 milionów użytkowników i opierając się na badaniach Dr. Michała Kosińskiego z Cambridge Analytica była w stanie sprofilować… a następnie dostosować content tak, aby wpłynąć na czyjeś poglądy i relacje. Ponoć do dokładnego typu osobowości wystarczyła analiza jedynie 68… lików i już wiedzieli jak zagrać, by dana osoba poparła tego albo drugiego kandydata. Szczególny efekt miało to mieć na wyborców niezdecydowanych, którzy często stanowią największy elektorat i na bazie punktowych emocji dokonują wyborów.

NEWSWEEK

Wszędzie zostawiamy masę cyfrowych śladów od cech, po preferencje, styl grania kończąc na tym, co lubimy w łóżku. Mając odpowiednie narzędzi i kapitał można to łatwo wykorzystać i osiągnąć konkretne rezultaty wykorzystując wydarzenia na świecie na własną korzyść.

Lubimy wierzyć, że reklamy na nas nie działają, ale prawdziwy przekaz jest zakulisowy i bardziej do nas dostosowany niż zwykłe reklamówki, które blokujemy AdBlockiem. Wtedy to oburzało bo wpływało na wynik wyborów, ale podobnych mechanizmów codziennie używa każdy zajmujący się reklamowaniem w sieci czegokolwiek. Za pomocą zwykłego managera reklam zwykły zjadacz chleba może skierować przekaz reklamy swojego sklepiku dokładnie do matki/męża/rozwodnika, geja, pracownika małej czy dużej firmy albo zwolennika tej czy nie innej ideologii. Mając ogromny budżet można za pomocą podobnych narzędzi kształtować opinie i grać na trendach.

NIE TYLKO CYBERPUNK

Również Blizzard ogłosił obsuwę materiałów związanych z nowym dodatkiem do Wow-a z powodu sytuacji w USA. Niby w walce o równe prawa, jednak nie był tak progresywny, gdy jeden z graczy na streamie live z gry Heartsone protestował za wolnością ludzi z Hongkongu. Za pokazanie kartki „Free Hongkong dostał bana na rok i ucięto mu możliwości na zarabianiu w turniejach.

Niby progresywność jest fajna, ale tylko do momentu, gdy nie szkodzi Chinom, czyli naszemu ważnemu rynkowi zbytu.
Podobnych akcji będzie jeszcze więcej i przyjdzie czas, gdy niezabieranie zdania będzie już wyrażeniem poglądów samym w sobie. Fakt, że ludzie na to reagują na takie ogłoszenia daje firmom powód, aby coraz bardziej angażować się w to, czym żyje świat.

Paradoksalnie, najbardziej stratnym i zmanipulowanym w tej sytuacji jest człowiek w odcieniu hebanu, który takie postulaty od Blizzarda czy twórców Cyberpunku bierze na poważnie i swoimi zakupami podziękuje za wsparcie….

Wsparcie, którego tak naprawdę nigdy nie było.
Tyle na dzisiaj, dzięki jeśli doczytaliście do końca ( ͡º ͜ʖ͡º)

FANPAGE – możecie polubić

Dajcie znać czy was wkurza takie wpisywanie się w trendy przed marki, znane osoby.

Dobrego piątku!!!

————————————————–

mój portal, z którego jest artykuł

#likemedia pod tym tagiem publikuję treści związane z marketingiem, reklamą i biznesem, bez lania wody i coachingu
#biznes # #marketing #firma #startup #gruparatowaniapoziomu #cyberpunk #gry #wow #blizzard